Projekt Systemu Informacji wizualnej dla Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

status projektu: wdrożony w 2021
zleceniodawca: ASP Katowice
autorzy: Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka, współpraca – Anna Kaleta, Bartłomiej Nawrocki
dokumentacja fotograficzna: Anna Sielska, Barbara Kubska

Międzynarodowe Centrum Kultury to miejsce realizacji projektów badawczych i edukacyjnych, ale też ważnych prezentacji sztuki. Odbywają się tu spotkania, wykłady i wystawy czasowe. Instytucja mieści się w dwóch połączonych budynkach przy rynku: zabytkowej kamienicy oraz oficynie.
Trudna pod względem funkcjonalnym i niejednorodna architektonicznie przestrzeń wymagała oznakowania. Naszym celem było zaprojektowanie takiego systemu, który będzie widoczny na tle zróżnicowanej architektury i aranżacji wnętrz oraz odnosił się do istniejącej identyfikacji wizualnej. Jednym z głównych założeń była dostępność systemu dla osób niedowidzących – ważnym aspektem projektu stała się wysoka czytelność komunikatów.
Nośniki zyskały wysoką zauważalność dzięki wyróżniającej się formie koła oraz kontrastowemu zestawieniu kolorystycznemu. Potrzeby osób niedowidzących spełnia również funkcjonalny krój pisma oraz piktogramy. Charakterystyczny żółty, to kolor wykorzystywany w innych projektach MCK.
Mocna, wyróżniająca się na tle architektury koncepcja, odcina się od odniesień architektonicznych. Projekt systemu obejmował opracowanie elementów graficznych i wzorniczych dla 5-kondygnacyjnych budynków o skomplikowanej strukturze, gdzie jeden poziom znajduje się pod ziemią. W budynkach znajdują się dwa piony komunikacyjne (windy i klatki schodowe). Główne przestrzenie, które znajdują się w MCK to: Sala Pod Kruki, sala panoramiczna, sala seminaryjna, część biurowa, galeria, księgarnia, biblioteka, czytelnia, średniowieczne piwnice, pomieszczenia techniczne, szatnia i toalety.