hotel verte wayfindig system informacji wizualnej pałac warszawa fasada pałac branickich

Projekt Systemu Informacji wizualnej w pałacu Branickich — hotel VERTE w Warszawie

status projektu: wdrożony w 2023
zleceniodawca: BUDIZOL
autorzy: Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka, Dajana Wejchert
dokumentacja fotograficzna: Anna Sielska

Projekt wayfindingu dla hotelu  VERTE w Warszawie.
Hotel Verte mieści się w zabytkowym budynku Pałacu Branickich w Warszawie. Po latach zaniedbań obiekt odrestaurowano przywracając mu dawny blask i nadając nowe funkcje. Inspiracją do tworzenia systemu informacji wizualnej stały się charakterystyczne i unikatowe rzeźby zamieszczone na attyce pałacu.
Wayfinding budynku musiał współgrać z zabytkową tkanką architektoniczną reprezentacyjnych klatek schodowych i wnętrz i sprostać takim wyzwaniom jak  czytelność w różnorodnych wnętrzach i przy zmiennych kontrastach np na ciemno niebieskich ścianach korytarzy, w jasnych, zabytkowych, klatkach schodowych oraz na ceglanych ścianach w piwnicach.
Rozwiązanie obejmujące teren zewnętrzny i oznakowanie budynku, oparte zostało na eleganckich, lekkich w formie, wycinanych literach i znakach w kolorze złotym. Odpowiednio dobrany odcień koloru pozwolił na spełnienie odpowiednich parametrów czytelności i zauważalności komunikatów.
Na potrzeby systemu wykorzystano krój pisma Fedra Sans w dwóch odmianach i zaprojektowano szereg piktogramów stylistycznie spójnych z elementami zastosowanego kroju pisma i odwołujących się do historycznych form jak np strój z epoki. Unikatowym elementem systemu są cyfry oznakowujące każde piętro. W ich rysunek wplecione zostały przedstawienia motywów występujących w rzeźbiarskich zdobieniach attyk, ornamentach posadzek i rzeźb występujących na terenie obiektu, Stąd w systemie informacji pojawiają się motywy zwierzęce jak gryfy, małpy jedzące banany czy lwy.